Hakkında

1943 Yozg1494954834964at doğumlu olan sanatçı, Haydarpaşa Sağlık Kolejini bitirmesinin ardından, Anadolu’nun değişik illerinde sağlık memuru olarak çalıştı. Ve bu süreç sonunda 1993 yılında İzmir Alsancak Devlet Hastahanesinden Anastezi Teknisyeni olarak emekli oldu.

Resim çalışmalarını memuriyet yaptığı illerde amatörce sürdürdü. Sanat alanında hiç bir eğitim almayan sanatçı, halen İzmir Bornova’da yaşamakta ve çalışmalarına burada devam etmektedir. Sanatçı bir çok kişisel ve karma sergiye katılmıştır.

Bir sergi sonrası

Deforme edilmiş figürler yapan ve çok parlak, canlı renkleri kullandığı için çevresinde “Kuşadalı Picasso” olarak tanınan Halil Koçyiğit, sağlık sektöründeki görevi nedeniyle bulunduğu Doğu Anadolu’da çocuklar, kadınlar ve doğasından çok etkilendiğini belirtti.
Hasta naklinin eşek sırtında yapılmasını, köy yollarını, çok çocuklu köy kadınlarının taşıdığı hüzünden, kanatlarını çırpan horozun havayı dalgalandıran maviliğine, sigarayı bırakmak için mesaj veren resimlerine dek gözlemlerini yansıtan Koçyiğit, kırk yılda kendi kendine resim yeteneğini geliştirdiğini anlattı.
İnsan, emek ve sevgi sarmalını tuvaline aktaran birçok karma ve kişisel sergiye katılan Koçyiğit, İzmir Marmaris ve şimdi de Kuşadası’nda çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyerek Kuşadası Belediye Başkanı M.Esat Altungün’e İbramaki Sanat Galerisi’nde sergi olanağı verdiği için teşekkür etti.